Krtko von zo záhrady!

by:
>Tags :
Category :Dom a záhrada

Hoci je krtko milé zvieratko, dokonca o ňom existuje kreslená rozprávka pre deti, no máloktorý záhradkár pri pohľade na tmavé kopčeky hliny pocíti rovnakú radosť ako tú, ktorú cítia deti pri televíznych obrazovkách. Ak sa pustíte do boja s krtom, hlavná je trpezlivosť. Ani tou najúčinnejšou metódou sa ho nezbavíte za deň či dva. Háčikom je, že ho podľa našej legislatívy nemôžete zabiť, hrozila by vám pokuta. Toto malé podzemné stvorenie je chránené zákonom. A nie je to len tak, je jedným z bioindikátorov kvality pôdy. Živí sa pôdnym hmyzom a vôbec nie je taký škodlivý ako napríklad hryzce alebo potkany. Napriek tomu modreným hospodárom prekáža pre svoje kopčeky, takzvané krtince.krtince.jpg
Odborníci nám tvrdia, že najlepšou zbraňou je mačka. Pozor, aj na ne však prišla moderná doba a tak je treba zaobstarať si takú, ktorá reálne loví. Druhou biologickou zbraňou sú rastliny, ktoré mu smrdia. Radia sa tam napríklad aksamietnice či cesnak. Týmto sa určite nový hosť vo vašej záhrade vyhne.
Druhou možnosťou sú živolovné pasce. Nečakajte od nich, že zvieratko usmrtia ako pasca na myši. Pravdou je, že ak živočích prenesie váhu na platničku, klietka sa automaticky zavrie. Ako vyplýva z podstaty pasce, jej účinnosť je pri krtkoch veľmi nízka.
Najlepšou obranou je však stále prevencia. Sú to tie bizarné kúsky, ktoré vídame v záhradách. CD nosiče poletujúce vzduchom, ale aj krútiaci sa mlynček zmajstrovaný z PET fliaš. Na trhu môžeme nájsť aj rôzne ultrazvukové plašiče, ktoré vydávajú pre ľudské ucho nepočuteľný tón. Niektoré dokonca vibrujú a tak by ich nemali začuť naše uši.krtko.jpg
Vzhľadom na chránenosť tohto druhu neodporúčame používanie tradičných metód – lopatou po hlave, vydymovanie, vytápanie či obzvlášť nebezpečné rozhadzovanie toxických otráv. Mohli by ste otráviť nie len cieľové zviera, ale i túlavé mačky, potkany, psy alebo vlastné zvieratá, nebodaj deti.